آشنايي با فناوري WIRELESS
وايرلس ( Wireless ) چيست؟
Wirelessبه تکنولوژي ارتباطي اطلاق مي شود که در آن از امواج راديويي، مادون قرمز و مايکروويو ، به جاي سيم و کابل ، براي انتقال سيگنال بين دو دستگاه استفاده مي شود.از ميان اين دستگاه ها مي توان پيغامگيرها، تلفن هاي همراه، کامپيوتر هاي قابل حمل، شبکه هاي کامپيوتري، دستگاه هاي مکان ياب، سيستم هاي ماهواره اي و PDA ها را نام برد.تکنولوژي Wireless به سرعت در حال پيشرفت است و نقش کليدي را در زندگي ما در سرتاسر دنيا ايفا مي کند.

فوايد تکنولوژي Wireless
تکنولوژي Wireless به کابر امکان استفاده از دستگاه هاي متفاوت ، بدون نياز به سيم يا کابل ، در حال حرکت را مي دهد.شما مي توانيد صنوق پست الکترونيکي خود را بررسي کنيد، بازار بورس را زير نظر بگيريد، اجناس مورد نياز را خريداري کنيد و يا حتي برنامه تلويزيون مورد علاقه خود را تماشا کنيد.
بسياري از زمينه هاي کاري از جمله مراقبت هاي پزشکي، اجرا قوانين و سرويس هاي خدماتي احتياج به تجهيزات Wireless دارند.تجهيزات Wireless به شما کمک مي کند تا تمام اطلاعات را به راحتي براي مشتري خود به نمايش در بياوريد.از طرفي مي توانيد تمامي کارهاي خود را در حال حرکت به سادگي به روز رساني کنيد و آن را به اطلاع همکاران خود برسانيد.تکنولوژي Wireless در حال گسترش است تا بتواند ضمن کاهش هزينه ها، به شما امکان کار در هنگام حرکت را نيز بدهد. در مقايسه با شبکه هاي سيمي ، هزينه نگهداري شبکه هاي Wireless کمتر مي باشد.شما مي توانيد از شبکه هاي Wireless براي انتقال اطلاعات از روي درياها، کوهها و ... استفاده کنيد و اين در حالي است که براي انجام کار مشابه توسط شبکه هاي سيمي، کاري مشکل در پيش خواهيد داشت.

سيستم هاي Wireless مي توانند به سه دسته اصلي تقسيم شوند:
سيستم Wireless ثابت : از امواج راديويي استفاده مي کند و خط ديد مستقيم براي برقراري ارتباط لازم دارد. بر خلاف تلفن هاي همراه و يا ديگر دستگاههاي Wireless، اين سيستم ها از آنتن هاي ثابت استفاده مي کنند و به طور کلي مي توانند جانشين مناسبي براي شبکه هاي کابلي باشند و مي توانند براي ارتباطات پرسرعت اينترنت و يا تلويزيون مورد استفاده قرار گيرند. امواج راديويي وجود دارند که مي توانند اطلاعات بيشتري را انتقال دهند و در نتيجه از هزينه ها مي کاهند.

سيستم Wireless قابل حمل:
دستگاهي است که معمولا خارج از خانه، دفتر کار و يا در وسايل نقليه مورد استفاده قرار مي گيرند.نمونه هاي اين سيستم عبارتند از : تلفن هاي همراه، نوت بوکها، دستگاه هاي پيغام گير و PDA ها.اين سيتم از مايکروويو و امواج راديويي جهت انتقال اطلاعات استفاده مي کند.

سيستم Wireless مادون قرمز:
اين سيستم از امواج مادون قرمز جهت انتقال سيگنالهايي محدود بهره مي برد.اين سيستم معمولا در دستگاه هاي کنترل از راه دور، تشخيص دهنده هاي حرکت، و دستگاه هاي بي سيم کامپيوترهاي شخصي استفاده مي شود.با پيشرفت حاصل در سالهاي اخير، اين سيستم ها امکان اتصال کامپيوتر هاي نوت بوک و کامپيوتر هاي معمول به هم را نيز مي دهند و شما به راحتي مي توانيد توسط اين نوع از سيستم هاي Wireless ، شبکه هاي داخلي راه اندازي کنيد.